Pıtırcık'ın Kırmızı Balonu

Yazar: René Goscinny -

Resimleyen: Jean-Jacques Sempé -

Çeviren: Saadet Özen -

Yaş Aralığı: 8 - 9 - 10 -

Türü: Öykü

184 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
renkli resimli

1. Baskı: 2011

9. Baskı: 2020

ISBN: 978-975-07-1343-9

Barkod: 9789750713439

Pıtırcık'ın son macerası!

Yine yaramaz, yine zıpır... ama çok sevimli!

"Ne yani? İyi valla..."

Bildiğimiz Pıtırcık’ın bilinmeyen maceraları! Paskalya yumurtası aramakla başlayan heyecan, arkadaşlarının Pıtırcık'ın kazağıyla alay etmeye başlamasıyla biraz sekteye uğrasa da, küçük kahramanımız arkadaşlarından vazgeçmediğini gazeteye yazdığı mektupla bir güzel anlatıyor. Mahalleye açılan yeni bakkalı ve sirk kurma girişimlerini de unutmuyor tabii!

René Goscinny’nin kızı tarafından bulunup yayımlanan son Pıtırcık kitabı Pıtırcık’ın Kırmızı Balonu, dünyaya çocuk gözleriyle bakarken büyüklerle eğlenmeyi de ihmal etmeyen yaramaz ama iyi niyetli kahramanımızla bir kez daha buluşturuyor bizi. Yarım yüzyıl önce doğan, hâlâ büyümeyen ama buna rağmen pek çok nesil büyüten Pıtırcık'ın kırmızı balonu uçup gider mi dersiniz?

14 Ağustos 1926’da doğdu. Ailesi, tüm eğitimini Buenos Aires Fransız Koleji’nde tamamladığı Arjantin’e göç etti. Meslek yaşamına New York’ta başladı. 1950’li yılların başlarında Fransa’ya dönüşüyle birlikte, bir dizi efsanevi kahramana hayat verdi; Goscinny, Jean Jacques Sempé ile birlikte Pıtırcık’ın maceralarını yarattı ve ünlü öğrencinin başarı kazanmasını sağlayan bir çocuk dili uydurdu. Ardından, Goscinny, Albert Uderzo ile Asteriks’i yarattı. Küçük Galyalının başarısı olağanüstü olacaktı. Yüz yedi dile ve lehçeye çevrilen Asteriks’in maceraları dünyanın en çok okunan eserleri arasında yer alır. Üretken yazar, aynı zamanda Moris’le birlikte Red Kit’i, Tabary ile Iznogoud’u, Gotlib ile Dignodossierler’i, vb. hazırlamıştır. Pilote gazetesini idare ederken, çizgi romanı “9. Sanat” seviyesine yükselterek devrim yaratmıştır. Sinemacı Goscinny ise Uderzo ve Dargaud ile Idéfix Stüdyoları’nı kurmuştur. Çizgi film tarihinin birkaç başyaptını gerçekleştirmiştir: Asteriks ve Kleopatra, Asteriks’in On İki İşi, Daisy Town ve Daltonların Baladı. Ölümünden sonra, sinema eserlerinin tamamı için bir César ödülü almıştır. René Goscinny, 5 Kasım 1977’de, 51 yaşında öldü.