Pıtırcık Satranç Oynuyor

Yazar: René Goscinny -

Resimleyen: Jean-Jacques Sempé -

Çeviren: Vivet Kanetti -

Yaş Aralığı: 8 - 9 - 10 -

Türü: Öykü

96 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 1988

30. Baskı: 2020

ISBN: 978-975-510-007-4

Barkod: 9789755100074

Goscinny'nin başyapıtı, çocukların en iyi arkadaşı

Pıtırcık'ın maceraları devam ediyor!

"Havalar düzelir düzelmez boş arsaya satranç oynamaya gideceğiz.

Çünkü 'vrum, bum bum!' diye

evde oynanacak bir oyun değil şu satranç."

Neredeyse yarım yüzyıldır, otuz ülkede, on milyondan fazla çocuğun kütüphanesine konuk olan Pıtırcık, bu macerasında da birbirinden yaramaz ve birbirinden zıpır arkadaşlarıyla ortalığı karıştırmaya devam ediyor!

Red Kit'in sesi, Asteriks'in yaratıcısı Goscinny'nin en sevimli kahramanı Pıtırcık, arkadaşı Lüplüp ile sıkıcı bir pazar gününü neşeli mi neşeli bir güne dönüştürmeyi ve o arada da evin altını üstüne getirmeyi başarıyor. Nasıl mı? Çok basit! Tabii ki satranç tahtasının başında rahat duramayarak! Dünyanın en sakin ve en sessiz oyunlarından biri olan satranç, nasıl oluyor da bir "bum bum"a dönüşüyor dersiniz?

14 Ağustos 1926’da doğdu. Ailesi, tüm eğitimini Buenos Aires Fransız Koleji’nde tamamladığı Arjantin’e göç etti. Meslek yaşamına New York’ta başladı. 1950’li yılların başlarında Fransa’ya dönüşüyle birlikte, bir dizi efsanevi kahramana hayat verdi; Goscinny, Jean Jacques Sempé ile birlikte Pıtırcık’ın maceralarını yarattı ve ünlü öğrencinin başarı kazanmasını sağlayan bir çocuk dili uydurdu. Ardından, Goscinny, Albert Uderzo ile Asteriks’i yarattı. Küçük Galyalının başarısı olağanüstü olacaktı. Yüz yedi dile ve lehçeye çevrilen Asteriks’in maceraları dünyanın en çok okunan eserleri arasında yer alır. Üretken yazar, aynı zamanda Moris’le birlikte Red Kit’i, Tabary ile Iznogoud’u, Gotlib ile Dignodossierler’i, vb. hazırlamıştır. Pilote gazetesini idare ederken, çizgi romanı “9. Sanat” seviyesine yükselterek devrim yaratmıştır. Sinemacı Goscinny ise Uderzo ve Dargaud ile Idéfix Stüdyoları’nı kurmuştur. Çizgi film tarihinin birkaç başyaptını gerçekleştirmiştir: Asteriks ve Kleopatra, Asteriks’in On İki İşi, Daisy Town ve Daltonların Baladı. Ölümünden sonra, sinema eserlerinin tamamı için bir César ödülü almıştır. René Goscinny, 5 Kasım 1977’de, 51 yaşında öldü.