Çizmeli Kedi

Yazar: Erich Kästner -

Resimleyen: Walter Trier -

Çeviren: Genç Osman Yavaş -

Yaş Aralığı: 7 - 8 - 9 -

Türü: Roman

64 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 2016

7. Baskı: 2019

ISBN: 978-975-07-3347-5

Barkod: 9789750733475

Erich Kastner'in yorumuyla...

Bu kedi başka kedi, hem de çizmeli!

Çok meşgul bir kedi var karşımızda... Üstelik yeşil bir av çantasına, bir çuvala ve uzun çizmelere ihtiyacı var! Eee, kolay değil; "ormanenenbaşkoruyucusubaşıvedesaraybaşmabeyincisi" olacak kendisi! Ünlü Alman gülmece yazarı Erich Kastner,  çağdaş çocuk edebiyatında çığır açan üslubuyla bu kez ünlü Çizmeli Kedi masalını anlatıyor çocuklara.

Babaları öldüğünde, değirmencinin üç oğlu mirası bölüşürler. En büyükleri değirmeni alır, ortancanın payına da hiç değilse yük taşıyabilen eşek düşer. En küçükleri Hans'a miras kalan tek şey ise kedidir! Bir kediyle nasıl geçinilir ki, diye düşünür Hans... Ama çok geçmeden, bu kedinin öyle bildiğimiz kedilerden hayvan olmadığı anlaşılır. Konuşabilen, ne yapılacağına dair harika fikirleri olan bir kedidir bu!

1899’da Dresden’de doğdu. Birinci Dünya Savaşı’na katıldı. Savaştan sonra liseyi bitirdi ve üniversitede Alman dili, tarih, felsefe ve tiyatro tarihi okudu. Gazetelerde redaktör ve tiyatro eleştirmeni olarak çalıştı. 1933’te iktidardaki Nasyonal Sosyalistler bütün kitaplarını yaktılar. Gestapo tarafından iki kez tutuklandı ve 1943 yılında yazı yazması yasaklandı. Savaştan sonra tiyatro ve film alanlarında çalıştı. 1966 yılında edebiyat çalışmalarına son verdi. 1974 yılında Münih’te öldü. Yaşamı boyunca yapıtları pek çok ödüle layık görüldü. Çocuklar için yazmış olduğu kitaplar bütün dünyada çeşitli dillere çevrildi. Kästner, Alman çocuk edebiyatında yeni bir çığır açmış, çocuk kitaplarını gerçekçi temeller üzerine oturtmuştur.