Pıtırcık Kampta

Yazar: René Goscinny -

Resimleyen: Jean-Jacques Sempé -

Çeviren: Vivet Kanetti -

Yaş Aralığı: 8 - 9 - 10 -

Türü: Öykü

96 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 1988

28. Baskı: 2019

ISBN: 978-975-510-004-3

Barkod: 9789755100043

Goscinny'nin başyapıtı, çocukların en iyi arkadaşı

Pıtırcık kampa gidiyor! Hem de tek başına!

"Bugün kampa gidiyorum ve çok mutluyum.

Canımı sıkan tek şey, annemle babamın biraz üzgün görünmeleri.

Herhalde tek başlarına kalmaya alışık olmadıklarındandır."

Otuz ülkede, on milyondan fazla çocuğun kütüphanesine konuk olan Pıtırcık'ın yeni macerasına hazır mısın? Red Kit'in sesi, Asteriks'in yaratıcısı Goscinny'nin en sevimli kahramanı Pıtırcık, ilk kez anne babasız tatile çıkıyor!

Bir ders yılı daha sona ererken Pıtırcık ve birbirinden yaramaz arkadaşları yine biraz hüzünlenerek birbirlerinden ayrıldılar.  Ama şimdi önlerinde uzun bir tatil var ya, yürekleri saran hüzün hemen neşeye dönüştü. Yine de bizim Pıtırcık'ın canı biraz sıkkın... Neden derseniz, bütün arkadaşlarının tatil planları hazırken onların evinde hâlâ tatilin t'sinden bile söz edilmiyor!

14 Ağustos 1926’da doğdu. Ailesi, tüm eğitimini Buenos Aires Fransız Koleji’nde tamamladığı Arjantin’e göç etti. Meslek yaşamına New York’ta başladı. 1950’li yılların başlarında Fransa’ya dönüşüyle birlikte, bir dizi efsanevi kahramana hayat verdi; Goscinny, Jean Jacques Sempé ile birlikte Pıtırcık’ın maceralarını yarattı ve ünlü öğrencinin başarı kazanmasını sağlayan bir çocuk dili uydurdu. Ardından, Goscinny, Albert Uderzo ile Asteriks’i yarattı. Küçük Galyalının başarısı olağanüstü olacaktı. Yüz yedi dile ve lehçeye çevrilen Asteriks’in maceraları dünyanın en çok okunan eserleri arasında yer alır. Üretken yazar, aynı zamanda Moris’le birlikte Red Kit’i, Tabary ile Iznogoud’u, Gotlib ile Dignodossierler’i, vb. hazırlamıştır. Pilote gazetesini idare ederken, çizgi romanı “9. Sanat” seviyesine yükselterek devrim yaratmıştır. Sinemacı Goscinny ise Uderzo ve Dargaud ile Idéfix Stüdyoları’nı kurmuştur. Çizgi film tarihinin birkaç başyaptını gerçekleştirmiştir: Asteriks ve Kleopatra, Asteriks’in On İki İşi, Daisy Town ve Daltonların Baladı. Ölümünden sonra, sinema eserlerinin tamamı için bir César ödülü almıştır. René Goscinny, 5 Kasım 1977’de, 51 yaşında öldü.