Pıtırcık'ın Bisikleti

Yazar: René Goscinny -

Resimleyen: Jean-Jacques Sempé -

Çeviren: Vivet Kanetti -

Yaş Aralığı: 8 - 9 - 10 -

Türü: Öykü

96 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 1988

30. Baskı: 2020

ISBN: 978-975-510-309-9

Barkod: 9789755103099

Goscinny'nin başyapıtı, çocukların en iyi arkadaşı

Biraz yaramaz... ama iyi niyetli Pıtırcık!

(Tamam tamam... Çok yaramaz!)

"Böyledir babalar. Maskaralıkları bir türlü bitmez.

Göz kulak olmazsak bisikletleri kırarlar,

bir taraflarını incitirler.”

İnanmayacaksınız ama Pıtırcık matematik sınavında 10. olarak büyük bir başarıya imza attı! Babası da ona yepyeni bir bisiklet aldı. Bu arada sınava 11 kişi girmişti ama olsun... Önemli olan sınava katılmak, değil mi ama?

Otuz ülkede, on milyondan fazla çocuğun kütüphanesine konuk olan Pıtırcık'ın yeni maceralarını merak ediyor musun? Red Kit'in sesi, Asteriks'in yaratıcısı Goscinny'nin en sevimli kahramanı Pıtırcık'a  tiyatro oyununda "Çizmeli Kedi" rolü veriliyor! Sonra Lüplüp'le okulu asıyorlar. Ardından Pıtırcık evi terk etmeye karar veriyor!

14 Ağustos 1926’da doğdu. Ailesi, tüm eğitimini Buenos Aires Fransız Koleji’nde tamamladığı Arjantin’e göç etti. Meslek yaşamına New York’ta başladı. 1950’li yılların başlarında Fransa’ya dönüşüyle birlikte, bir dizi efsanevi kahramana hayat verdi; Goscinny, Jean Jacques Sempé ile birlikte Pıtırcık’ın maceralarını yarattı ve ünlü öğrencinin başarı kazanmasını sağlayan bir çocuk dili uydurdu. Ardından, Goscinny, Albert Uderzo ile Asteriks’i yarattı. Küçük Galyalının başarısı olağanüstü olacaktı. Yüz yedi dile ve lehçeye çevrilen Asteriks’in maceraları dünyanın en çok okunan eserleri arasında yer alır. Üretken yazar, aynı zamanda Moris’le birlikte Red Kit’i, Tabary ile Iznogoud’u, Gotlib ile Dignodossierler’i, vb. hazırlamıştır. Pilote gazetesini idare ederken, çizgi romanı “9. Sanat” seviyesine yükselterek devrim yaratmıştır. Sinemacı Goscinny ise Uderzo ve Dargaud ile Idéfix Stüdyoları’nı kurmuştur. Çizgi film tarihinin birkaç başyaptını gerçekleştirmiştir: Asteriks ve Kleopatra, Asteriks’in On İki İşi, Daisy Town ve Daltonların Baladı. Ölümünden sonra, sinema eserlerinin tamamı için bir César ödülü almıştır. René Goscinny, 5 Kasım 1977’de, 51 yaşında öldü.