Pıtırcık Futbolcu

Yazar: René Goscinny -

Resimleyen: Jean-Jacques Sempé -

Çeviren: Vivet Kanetti -

Yaş Aralığı: 8 - 9 - 10 -

Türü: Öykü

96 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resiml

1. Baskı: 1988

32. Baskı: 2019

ISBN: 978-975-510-310-5

Barkod: 9789755103105

Kimseye gol atamadıktan sonra,

ne işe yarar futbol!

Pıtırcık ve arkadaşları futbol oynamaya karar veriyorlar. Ama gelin görün ki, ortada sadece bir takım var! Çünkü hiçbiri karşı takımda olmak istemiyor. Oysa maç yapabilmek için iki takım gerekiyor. Yoksa nasıl gol atacaklar birbirlerine, değil mi? Dünya çocuk edebiyatının en ünlü kahramanlarından Pıtırcık ve yaramaz mı yaramaz arkadaşları yine ortalığı birbirine katıyor!

Red Kit'in sesi, Asteriks'in yaratıcısı Goscinny'nin en sevimli kahramanı Pıtırcık yeninden aramızda! Pıtırcık ve arkadaşlarının futbol macerası fiyaskoyla sonuçlanıyor... Sonra gazete çıkarmaya çalışıyorlar, müzeyi alt üst ediyorlar, izcilik yapmayı deniyorlar ama yok! Becerebildikleri tek şey göl kenarından kurbağa toplamak!

14 Ağustos 1926’da doğdu. Ailesi, tüm eğitimini Buenos Aires Fransız Koleji’nde tamamladığı Arjantin’e göç etti. Meslek yaşamına New York’ta başladı. 1950’li yılların başlarında Fransa’ya dönüşüyle birlikte, bir dizi efsanevi kahramana hayat verdi; Goscinny, Jean Jacques Sempé ile birlikte Pıtırcık’ın maceralarını yarattı ve ünlü öğrencinin başarı kazanmasını sağlayan bir çocuk dili uydurdu. Ardından, Goscinny, Albert Uderzo ile Asteriks’i yarattı. Küçük Galyalının başarısı olağanüstü olacaktı. Yüz yedi dile ve lehçeye çevrilen Asteriks’in maceraları dünyanın en çok okunan eserleri arasında yer alır. Üretken yazar, aynı zamanda Moris’le birlikte Red Kit’i, Tabary ile Iznogoud’u, Gotlib ile Dignodossierler’i, vb. hazırlamıştır. Pilote gazetesini idare ederken, çizgi romanı “9. Sanat” seviyesine yükselterek devrim yaratmıştır. Sinemacı Goscinny ise Uderzo ve Dargaud ile Idéfix Stüdyoları’nı kurmuştur. Çizgi film tarihinin birkaç başyaptını gerçekleştirmiştir: Asteriks ve Kleopatra, Asteriks’in On İki İşi, Daisy Town ve Daltonların Baladı. Ölümünden sonra, sinema eserlerinin tamamı için bir César ödülü almıştır. René Goscinny, 5 Kasım 1977’de, 51 yaşında öldü.