Kırmızı Fil'i Gördünüz mü?

Yazar: Ferit Avcı -

Resimleyen: Ferit Avcı -

Yaş Aralığı: 4 - 5 - 6 - 7 -

Türü:

24 sayfa
19,5x24 cm
kuşe kâğıt
renkli resimli

1. Baskı: 2015

12. Baskı: 2019

ISBN: 978-975-07-2578-4

Barkod: 9789750725784

Rengârenk bir macera!

Ya siz, Kırmızı Fil’i gördünüz mü?

“Önce Mor Kedi’ye, sonra da Pembe Fare’ye sordum.

Kırmızı Fil’i onlar da görmemiş. Kocaman Fil kayboldu.

Acaba nereye gitti?”

Küçük bir oğlan çocuğu sabah uyandığında odasının duvarındaki resmin eğik olduğunu görür. Fakat o da ne? Tabloda bir şey eksiktir: Bir gece önce resmin içinde duran Kırmızı Fil yerinde yoktur! Var mısınız birlikte Kırmızı Fil’i bulmaya? Bu renkli evrende bir dedektif gibi ipuçlarını takip ederek Kırmızı Fil’i bulabilecek misiniz bakalım?

1995'te, Kültür Bakanlığı "Eflatun Cem Güney Çocuk Kitapları Yarışması" birincilik ödülünü alan Kırmızı Fili Gördünüz mü?, öyküsü ve resimleriyle bir klasik olmayı hak ediyor. 2016 yılı Hans Christian Andersen Ödülü Türkiye adayı usta çizer Ferit Avcı,  hem minikleri hem de okumaya henüz başlayan genç okurları keyifli bir serüvene davet ediyor!

1954 yılında, Artvin’de doğdu. Çocukluk döneminden itibaren ilk, orta ve lise öğrenimi boyunca resimle ilgilendi. Ankara Gazi Lisesi’nde Resim Öğretmeni Cemal Güvenç’in desteğiyle resim derslerine olan ilgisi arttı. 1975 yılında katıldığı ilk karikatür yarışmasında “birincilik ödülü”yle birlikte “Karikatürcüler Derneği Özel ödülü”nü kazandı. 1979 yılında Ankara Gazi Eğitim Fakültesi Resim bölümünden mezun oldu. 1980 yılında iki arkadaşıyla Ankara Alman Kültür Merkezi’nde resim sergisi açtı. İstanbul’da Bayrampaşa Yıldırım Ortaokulu’nda resim öğretmenliği yaptı. 1986 Yılında Kanada’da yapılan Montreal Karikatür Yarışmasında “4.” oldu. Katıldığı karikatür yarışmalarında bugüne kadar toplam 28 ödül kazandı. 1984 yılında öğretmenlik görevinden ayrılıp basın kuruluşlarında çalışmaya başladı. Sırasıyla İstanbul reklam, Koza Yayınları (Pamuk Çocuk), Milliyet Yayınları (Milliyet Çocuk, Milliyet Kardeş, Başak Çocuk) Gelişim yayınları ( Bando, Sümer Çocuk, Vakıf Çocuk, Emlak Çocuk) Güneş Gazetesi (Kırmızı Bilye) ve Hürriyet-Atlas Dergilerinde çalıştı. Çocuk dergilerinde hem çizer, hem de yönetici olarak görev aldı. 1996 yılında Kültür Bakanlığı’nın açtığı çocuk kitapları yarışmasında Kırmızı Fili Gördünüz mü? kitabıyla Birincilik ödülü, 2007 yılında Tudem yayınevinin düzenlediği yarışmada resimli çocuk kitabı dalında Benim Minik Kırmızı Balığım kitabıyla da mansiyon ödülü kazandı. Bugüne kadar 80’den fazla kitap resimledi. 2003 yılında Atlas MOBİDİK dergisini yönetti ve çizerliğini yaptı. Dergi bir yıl sonra yayınına son verince Fethiye’de bir köye yerleşti. Yaşamını ve çizgilerini buradan sürdürüyor.