Şişkolarla Sıskalar

Yazar: André Maurois -

Resimleyen: Fritz Wegner -

Çeviren: Ülkü Tamer -

Yaş Aralığı: 8 - 9 - 10 -

Türü: Roman

104 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 1982

27. Baskı: 2019

ISBN: 978-975-510-060-9

Barkod: 9789755100609

Göbekistan Kemikistan'a,
şişmanlar zayıflara karşı!


İki kardeş, Ünal ve İlkay, bir gün yeraltına inen gizli bir geçit bulurlar. Bu geçidin ucunda, yeraltı ülkelerine giden gemilerin demirlendiği bir rıhtım vardır. Şişko Ünal Göbekistan'a, sıska İlkay da Kemikistan'a gider. Vardıklarında ikisi de fark ederler ki, bu iki ülke yıllardır birbirlerine düşmandır. Küçük kahramanlarımızın ziyaretleri sırasında da bir savaşa tutuşurlar, ama sonuç bu kez farklı olur.

İki dünya savaşına katılmış Fransız yazar André Maurois, dünya çocuk edebiyatının klasikleşmiş romanlarından Şişkolarla Sıskalar'da savaşın trajedisini ince bir alayla anlatıyor çocuklara.

Asıl adı Emile Herzog olan yazar, 1885 yılında dünyaya geldi. Shelly, Lord Byron, Balzac ve Proust gibi dünyaca ünlü yazarların biyografilerini eğlenceli bir dille kaleme alan Maurois, ayrıca eleştiri, roman, öykü ve siyaset alanında da çok çeşitli kitaplar yazdı. Hem 1. hem de 2. Dünya Savaşı’na katılması, ona savaş hakkında oldukça geniş bir deneyim kazandırdı. Bu deneyimini de, dünya çocuk edebiyatının neredeyse klasikleşmiş yapıtı olan Şişkolarla Sıskalar’da gözler önüne serdi. Savaşın trajedisini, ince bir alayla çocuklara anlatan yazar, 1967 yılında hayata gözlerini yumdu.