Büyük Atatürk'ten Küçük Öyküler 2

Yazar: Süleyman Bulut -

Yaş Aralığı: 9 - 10 - 11 - 12 - 13 -

Türü: Belgesel Öyküler

152 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz fotoğraflar

1. Baskı: 2009

39. Baskı: 2019

ISBN: 978-975-07-1080-3

Barkod: 9789750710803

"O bizden biri!"

Çoğunu ilk kez okuyacağınız onlarca Atatürk öyküsü var bu kitapta; hem de onun en az tanıdığımız yanını, insani yanını anlatan öyküler: Öğretmenleri, Mark Twain Derneği'nin ödülüne cevabı, "10. Yıl Marşı"nın ortaya çıkışı, ilk sivil kıyafetinin hazırlanışı, kullandığı imzalar, doğum günleri hakkındaki düşünceleri...

Kendisi de bir tarih tutkunu olan Süleyman Bulut, onlarca kitapta, tek tek ya da dağınık halde yer alan ve Atatürk'ü çok farklı yönleriyle tanıtan bu önemli olayları kendine özgü üslubuyla derledi, çocukların diliyle öyküleştirdi. Yararlandığı ana kaynağı ya da kaynakları her öykünün sonunda mutlaka belirterek hem de... Mustafa Kemal Atatürk'ü gündelik hayatının içinde görmek ve farklı yönleriyle tanımak isteyen çocuklar için bir başucu kitabı.

1954 yılında, Konya’da Beyşehir’in Tolca Köyü’nde doğdu. İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi’ni bitirdi. İktisat okurken, rakamlardan çok harfleri sevdiğini fark edince yazmaya başladı. İlk yazın eserleri olan radyo oyunları İstanbul Radyosu’nda, “Çocuk Bahçesi” ve “Çocuk Saati” programlarında yayınlandı. Oyunlar, televizyon için masallar yazdı. Küçümen Karcık ve Aloş adlı çocuk oyunlarıyla Milliyet Sanat Dergisi’nin Çocuk Oyunu Yarışması’nda (1976), Dost adlı oyunuyla da Hürriyet gazetesinin düzenlediği Muhsin Ertuğrul Oyun Yarışması’nda başarı ödülü aldı. Süleyman Bulut’un Can Çocuk Yayınları’nda kırkı aşkın kitabı bulunuyor.

YAZARIN KİTAPLARI