Gökyüzü Sirki

Yazar: Can Göknil -

Resimleyen: Can Göknil -

Yaş Aralığı: 7 - 8 - 9 -

Türü: Mitolojik Masal

32 sayfa
20x21,5 cm
kuşe kâğıt
renkli resimli

1. Baskı: 2010

3. Baskı: 2016

ISBN: 978-975-07-1113-8

Barkod: 9789750711138

Sınıflar

Dünya’nın merkeziyle gökkubbe arasına kurulmuş, alabildiğine büyük bir sirkmiş Gökyüzü Sirki. İçinde cambazlar taklalar atar, palyaçolar dans eder, çamurdan insanlar da bu büyülü gösterileri zevkle izlermiş. Peki ama ya yeraltındaki kötü adamlar ya da önüne çıkan her şeyi yakıp yıkan Tufan, bu güzel sirke zarar verirse?


1970'lerden bu yana çocuklar için kitaplar yazıp resimleyen Can Göknil, insanlığın ortak mirasına ait destanların ve efsanelerin büyülü dünyasını masalların içinden geçerek anlatıyor çocuklara: İyi ile kötünün sonsuz savaşı, Kaf Dağı ve tufan efsanesi... Can Göknil’in çocuklara armağan ettiği bu güzel serüven, yine usta ressamın desenleriyle renkleniyor.


Robert Koleji’ni bitirdikten sonra ABD’ye gitti. 1968’de Knox College’dan mezun oldu. 1969’da The City College of The City University of New York’ta Resim Ana Sanat Dalı’nda yüksek lisans yaptı. Resim ve kitap illüstrasyonlarıyla tanındı. Çocuklar için yazdığı ilk resimli öykü kitabı Kirpi Masalı 1974 yılında, İstanbul’da yayımlandı. Londra’da Victoria Albert Müzesi’nde, San Marino’da Museo d’Arte Moderna’da, Tokyo’da Chihiro Müzesi’nde, New York’ta Schenectady Müzesi’nde, Bulgaristan’da Gabrovo Mizah Müzesi’nde ve Türkiye’de çeşitli koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır. Türkiye Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin değerlendirmesiyle, 2010 yılı Hans Christian Andersen Ödülü ve 2015 yılı ALMA ödülü için aday gösterildi. Ayrıca Jenny Smelik Kiggenprijs (Hollanda, 1988), The Golden Baloon Award (New York, 1989) gibi uluslararası çocuk kitapları ödülleri kazanan Can Göknil’in ülkemizde kendi yazıp resimlediği 50’yi aşkın resimli çocuk kitabı yayımlandı. Yurtdışında da altı resimli kitabı İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Macarca, Almanca, Hollandaca, Surinamca ve Arapça dillerine çevrildi. Can Göknil kitaplarıyla ve resimleriyle uluslararası pek çok etkinlikte yer almaya devam ediyor.