Deniz Masalı

Yazar: Can Göknil -

Resimleyen: Can Göknil -

Yaş Aralığı: 4 - 5 - 6 - 7 -

Türü:

28 sayfa
19,5x24 cm
kuşe kâğıt
renkli resimli

1. Baskı: 2009

8. Baskı: 2019

ISBN: 978-975-07-0671-4

Barkod: 9789750706714

Anne kaplumbağa günlerce yüzdü. Yorgun argın doğduğu kıyılara vardığında, yumurtlamak için uygun bir yer aradı. Yüzgeçleriyle kumu kazıp açtığı çukurun içine yumurtalarını bıraktı. Belki iki yüz, belki üç yüz yumurta! Denize dönerken içi rahattı ama yaz gelip de insanlar kumsalı doldurunca anne kaplumbağayı bir telaştır aldı: Geceleri sahilde o kadar çok ışık vardı ve kumsal o kadar kalabalıktı ki, yavruları yumurtadan çıkınca yönünü şaşırabilir, denize asla ulaşamayabilirdi. Ama o kararlıydı, insanlara rağmen yavrularını denizle buluşturacaktı.

Can Göknil'in yazıp resimlediği Deniz Masalı, "Birlikte Okuyalım" dizisinin ilham verici eserlerinden biri olarak, minik okurları yalnızca edebiyatla değil resimle de tanıştırıyor, rengârenk bir masal dünyasının kapısını aralıyor.

Robert Koleji’ni bitirdikten sonra ABD’ye gitti. 1968’de Knox College’dan mezun oldu. 1969’da The City College of The City University of New York’ta Resim Ana Sanat Dalı’nda yüksek lisans yaptı. Resim ve kitap illüstrasyonlarıyla tanındı. Çocuklar için yazdığı ilk resimli öykü kitabı Kirpi Masalı 1974 yılında, İstanbul’da yayımlandı. Londra’da Victoria Albert Müzesi’nde, San Marino’da Museo d’Arte Moderna’da, Tokyo’da Chihiro Müzesi’nde, New York’ta Schenectady Müzesi’nde, Bulgaristan’da Gabrovo Mizah Müzesi’nde ve Türkiye’de çeşitli koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır. Türkiye Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin değerlendirmesiyle, 2010 yılı Hans Christian Andersen Ödülü ve 2015 yılı ALMA ödülü için aday gösterildi. Ayrıca Jenny Smelik Kiggenprijs (Hollanda, 1988), The Golden Baloon Award (New York, 1989) gibi uluslararası çocuk kitapları ödülleri kazanan Can Göknil’in ülkemizde kendi yazıp resimlediği 50’yi aşkın resimli çocuk kitabı yayımlandı. Yurtdışında da altı resimli kitabı İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Macarca, Almanca, Hollandaca, Surinamca ve Arapça dillerine çevrildi. Can Göknil kitaplarıyla ve resimleriyle uluslararası pek çok etkinlikte yer almaya devam ediyor.