Çatlak Hasan

Yazar: Can Göknil -

Resimleyen: Can Göknil -

Yaş Aralığı: 7 - 8 - 9 -

Türü: Mitolojik Masal

32 sayfa
20x21,5 cm
kuşe kâğıt
renkli resimli

1. Baskı: 2010

2. Baskı: 2010

ISBN: 978-975-07-1125-1

Barkod: 9789750711251

Sınıflar

Evvel zaman kalbur saman
İşte bizim Çatlak Hasan!

Keçinin berberlik, kara tavuğun çöpçülük yaptığı "Aslı-yok Mahallesi"nde yaşayan tek insan olan yarım akıllı Hasan, evlenmek için yollara düşüyor, maceradan maceraya koşuyor; sonunda kafasını kaybedip aklını buluyor ve bir masalcı oluyor!

1970'lerden bu yana çocuklar için kitaplar yazıp resimleyen Can Göknil, insanlığın ortak mirasına ait destanların ve efsanelerin büyülü dünyasını masalların içinden geçerek anlatıyor. Can Göknil’in kaleminden aktarılan bu güzel mitolojik serüven, yine usta ressamın desenleriyle renkleniyor.

Robert Koleji’ni bitirdikten sonra ABD’ye gitti. 1968’de Knox College’dan mezun oldu. 1969’da The City College of The City University of New York’ta Resim Ana Sanat Dalı’nda yüksek lisans yaptı. Resim ve kitap illüstrasyonlarıyla tanındı. Çocuklar için yazdığı ilk resimli öykü kitabı Kirpi Masalı 1974 yılında, İstanbul’da yayımlandı. Londra’da Victoria Albert Müzesi’nde, San Marino’da Museo d’Arte Moderna’da, Tokyo’da Chihiro Müzesi’nde, New York’ta Schenectady Müzesi’nde, Bulgaristan’da Gabrovo Mizah Müzesi’nde ve Türkiye’de çeşitli koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır. Türkiye Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin değerlendirmesiyle, 2010 yılı Hans Christian Andersen Ödülü ve 2015 yılı ALMA ödülü için aday gösterildi. Ayrıca Jenny Smelik Kiggenprijs (Hollanda, 1988), The Golden Baloon Award (New York, 1989) gibi uluslararası çocuk kitapları ödülleri kazanan Can Göknil’in ülkemizde kendi yazıp resimlediği 50’yi aşkın resimli çocuk kitabı yayımlandı. Yurtdışında da altı resimli kitabı İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Macarca, Almanca, Hollandaca, Surinamca ve Arapça dillerine çevrildi. Can Göknil kitaplarıyla ve resimleriyle uluslararası pek çok etkinlikte yer almaya devam ediyor.