Şipşak Bilmeceler 2 / Deyim ve Atasözleri

Yazar: Süleyman Bulut -

Resimleyen: Ferit Avcı -

Yaş Aralığı: 7 - 8 - 9 -

Türü: Bilmece

56 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
renkli resimli

1. Baskı: 2012

7. Baskı: 2019

ISBN: 978-975-07-1487-0

Barkod: 9789750714870

Sınıflar

Deyimler ve atasözleri üzerine
Süleyman Bulut'tan şipşak bilmeceler...

"Zora dağ dayanmaz" diyen kimdir? Soğuk Savaş neyle yapılır? "Bir elin nesi var?" diye soran kim? Kimin "ayağı yerden kesilir"? Peki, "Bülbülü' altın kafeye koymuşlar" da ne demiş?  

"Bir şeyin adını anmadan, bazı belirgin niteliklerini üstü kapalı bir biçimde söyleyerek ya da belirterek o şeyin ne olduğunu bulmayı dinleyene ya da okura bırakan oyun"a ne denir? Elbette bilmece! Çocuk edebiyatımızın üretken kalemi Süleyman Bulut'un atasözlerini ve deyimleri temel alan, muhakame gücü artıran esprili bilmeceleri, hem öğretiyor, hem eğlendiriyor hem de şaşırtıyor. Ferit Avcı'nın neşeli desenleri eşliğinde...

1954 yılında, Konya’da Beyşehir’in Tolca Köyü’nde doğdu. İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi’ni bitirdi. İktisat okurken, rakamlardan çok harfleri sevdiğini fark edince yazmaya başladı. İlk yazın eserleri olan radyo oyunları İstanbul Radyosu’nda, “Çocuk Bahçesi” ve “Çocuk Saati” programlarında yayınlandı. Oyunlar, televizyon için masallar yazdı. Küçümen Karcık ve Aloş adlı çocuk oyunlarıyla Milliyet Sanat Dergisi’nin Çocuk Oyunu Yarışması’nda (1976), Dost adlı oyunuyla da Hürriyet gazetesinin düzenlediği Muhsin Ertuğrul Oyun Yarışması’nda başarı ödülü aldı. Süleyman Bulut’un Can Çocuk Yayınları’nda kırkı aşkın kitabı bulunuyor.

YAZARIN KİTAPLARI