Andersen Masalları

Yazar: Hans Christian Andersen -

Resimleyen: Claude Leon -

Çeviren: Behçet Necatigil -

Yaş Aralığı: 8 - 9 - 10 -

Türü: Masal

184 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
renkli resimli

1. Baskı: 2016

4. Baskı: 2019

ISBN: 978-975-07-3213-3

Barkod: 9789750732133

Parmak Kız'dan Kurşun Asker'e
Andersen'in büyülü dünyası!

Masallarda hayat bazen adaletsizdir, ama Andersen’in anlatımında hep bir umut vardır. Hayal gücünün koridorlarında küçük bir yürüyüşe çıkıp eskinin öykü ve efsanelerine yelken açmanın; insanın sınır tanımaz hırs ve zaaflarının farkına varırken, doğayı tüm zenginliğiyle kucaklamanın; mizahı ve ironiyi elden bırakmadan sürekli öyküler anlatmanın, zorluklara göğüs germeyi kolaylaştırdığını hissettirir bizlere. Hans Christian Andersen’in metinlerini de çağımıza ve değerlerimize göre yeniden düşünerek, anladıklarımızı sorgulayarak, üzerinde konuşup eleştirerek okumaktır en güzeli.

İnsanın güce olan zaafını, önyargısını, dinmeyen özgürlük arayışını masallaştıran Andersen’in dünyasında, adaletsizlik ve umut hep yan yana yürür. “Masallar sevdalısı” şair Behçet Necatigil’in Türkçe’sinden, insanlar ve kavramlar üzerine verimli sohbetlere olanak sağlayacak bir derleme.

(1805-1875) Danimarka’nın ünlü masal yazarı Andersen, bir ayakkabıcının oğlu olarak dünyaya geldi. Küçük yaştayken babası hayata veda edince, okulu bırakıp annesiyle çalışmak zorunda kaldı. Temizlikçilik ve çamaşırcılık yaptıktan sonra, tiyatro oyuncusu olmak istedi. Bu hayali gerçekleşmedi, ama Kopenhag Üniversitesi’ne girebildi. Pek çok ülke gezdi ve gezi kitapları yazdı. Köleliğin kötülüklerini anlattığı Mulatten en dikkat çekici eserlerindendir. Masallarında bazen iyimserlik ön plandaydı, bazen de hüzün. Hayatın sertliklerini çocukluğunda deneyimleyen Andersen, bu deneyimini masallarına yansıtıyordu. Bugün çocuk kitapları alanında verilen, çocuk edebiyatının Nobel’i sayılan Hans Christian Andersen Ödülü’ne de ismini veren yazar, Kopenhag’da hayata gözlerini yumdu.