Pıtırcık Bilinmeyen Öyküleri / Pıtırcık Eğleniyor

Yazar: René Goscinny -

Resimleyen: Jean-Jacques Sempé -

Çeviren: Esra Özdoğan -

Yaş Aralığı: 8 - 9 - 10 - 11 -

Türü: Öykü

164 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 2010

10. Baskı: 2018

ISBN: 978-975-07-1146-6

Barkod: 9789750711466

Pıtırcık ve arkadaşları yine çok eğleniyor...
"Bilinmeyen Öyküleri" devam ediyor!

Goscinny’nin yarattığı çocuk dilinin Sempé’nin şiirsel, matrak ve kıvrak çizgileriyle buluşmasından doğan olanğanüstü simya: Kimi zaman çocuksu, sevecenlik dolu ya da gülünç, kimi zaman da dokunaklı... Bidiğiniz Pıtırcık, bu kitapta!

Pıtırcık, Lüplüp, Sırım, Toraman, Gümüş, Dalgacı ve diğerleri... Okul bahçesinden arsaya, oradan oyun parkına! Pıtırcık ve arkadaşları, "Bilinmeyen Öyküleri"nin bu cildinde de şaşırtıcı hayal güçleriyle karşımızda: Çarpım’ın yoldan çıkışı, sınıfın sonuncusuyken sondan ikinciliğe yükselen Dalgacı’nın müthiş başarısı; ayrıca anneannenin varlığını iyiden iyiye hissettirerek geri dönüşü...

 

 

14 Ağustos 1926’da doğdu. Ailesi, tüm eğitimini Buenos Aires Fransız Koleji’nde tamamladığı Arjantin’e göç etti. Meslek yaşamına New York’ta başladı. 1950’li yılların başlarında Fransa’ya dönüşüyle birlikte, bir dizi efsanevi kahramana hayat verdi; Goscinny, Jean Jacques Sempé ile birlikte Pıtırcık’ın maceralarını yarattı ve ünlü öğrencinin başarı kazanmasını sağlayan bir çocuk dili uydurdu. Ardından, Goscinny, Albert Uderzo ile Asteriks’i yarattı. Küçük Galyalının başarısı olağanüstü olacaktı. Yüz yedi dile ve lehçeye çevrilen Asteriks’in maceraları dünyanın en çok okunan eserleri arasında yer alır. Üretken yazar, aynı zamanda Moris’le birlikte Red Kit’i, Tabary ile Iznogoud’u, Gotlib ile Dignodossierler’i, vb. hazırlamıştır. Pilote gazetesini idare ederken, çizgi romanı “9. Sanat” seviyesine yükselterek devrim yaratmıştır. Sinemacı Goscinny ise Uderzo ve Dargaud ile Idéfix Stüdyoları’nı kurmuştur. Çizgi film tarihinin birkaç başyaptını gerçekleştirmiştir: Asteriks ve Kleopatra, Asteriks’in On İki İşi, Daisy Town ve Daltonların Baladı. Ölümünden sonra, sinema eserlerinin tamamı için bir César ödülü almıştır. René Goscinny, 5 Kasım 1977’de, 51 yaşında öldü.