Pıtırcık'a Bir Öpücük

Yazar: René Goscinny -

Resimleyen: Jean-Jacques Sempé -

Çeviren: Vivet Kanetti -

Yaş Aralığı: 8 - 9 - 10 -

Türü: Öykü

104 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 1988

25. Baskı: 2018

ISBN: 978-975-510-009-8

Barkod: 9789755100098

“Çok mu şımartıyorum? Pıtırcık’ımı mı?
Sevgili tavşanımı mı? Bir tanemi mi?
Hiç de değil. Gel bana bir öpücük ver bakayım!”

Red Kit'in sesi, Asteriks'in yaratıcısı Goscinny'nin en sevimli kahramanı Pıtırcık ve arkadaşları, her yaştan okuru kırıp geçirmeye devam ediyor. Otuz ülkede, on milyondan fazla çocuğun kütüphanesine konuk olan Pıtırcık'ı tanımak ister misin?

"Bazen arkadaşlarla toplanıp birlikte okula gideriz, işte o zaman çok eğleniriz. Dükkânlara bakarız, birbirimize çelme takarız, çantalarımızı düşürürüz, sonra da okula geç kalırız ve çılgınlar gibi koşarız," diyor Pıtırcık. Ne dersin? Pıtırcık senin de en iyi arkadaşın olabilir mi acaba?

14 Ağustos 1926’da doğdu. Ailesi, tüm eğitimini Buenos Aires Fransız Koleji’nde tamamladığı Arjantin’e göç etti. Meslek yaşamına New York’ta başladı. 1950’li yılların başlarında Fransa’ya dönüşüyle birlikte, bir dizi efsanevi kahramana hayat verdi; Goscinny, Jean Jacques Sempé ile birlikte Pıtırcık’ın maceralarını yarattı ve ünlü öğrencinin başarı kazanmasını sağlayan bir çocuk dili uydurdu. Ardından, Goscinny, Albert Uderzo ile Asteriks’i yarattı. Küçük Galyalının başarısı olağanüstü olacaktı. Yüz yedi dile ve lehçeye çevrilen Asteriks’in maceraları dünyanın en çok okunan eserleri arasında yer alır. Üretken yazar, aynı zamanda Moris’le birlikte Red Kit’i, Tabary ile Iznogoud’u, Gotlib ile Dignodossierler’i, vb. hazırlamıştır. Pilote gazetesini idare ederken, çizgi romanı “9. Sanat” seviyesine yükselterek devrim yaratmıştır. Sinemacı Goscinny ise Uderzo ve Dargaud ile Idéfix Stüdyoları’nı kurmuştur. Çizgi film tarihinin birkaç başyaptını gerçekleştirmiştir: Asteriks ve Kleopatra, Asteriks’in On İki İşi, Daisy Town ve Daltonların Baladı. Ölümünden sonra, sinema eserlerinin tamamı için bir César ödülü almıştır. René Goscinny, 5 Kasım 1977’de, 51 yaşında öldü.