Uzun Yeleli Kedi-Çocuk

Yazar: Etgar Keret -

Resimleyen: Aviel Basil -

Çeviren: Mahir Ünsal Eriş -

Yaş Aralığı: 5 - 6 - 7 -

Türü:

46 sayfa
21,5x28 cm
kuşe kâğıt
renkli resimli

1. Baskı: 2017

3. Baskı: 2019

ISBN: 978-975-07-3449-6

Barkod: 9789750734496

Her şey bir hayvanat bahçesinde başlıyor, bir uçan gemide devam ediyor ve Ştampfer Caddesi, 17 numarada, yani Uzun Yeleli Kediçocuk’un doğal habitatında sona eriyor. Kahramanımız eve döndüğünde, bu asil hayvancığın nasıl yetiştirilmesi gerektiğine dair temel bilgiler içeren bir defterle mutfak kapısında duruyor.

“Uzun Yeleli Kediçocuk,” bir baba-oğul ilişkisini muzipçe ele alırken çocukların sınırsız hayal gücüne vurgu yapan duygu yüklü bir hikâye.

Çağdaş Dünya Edebiyatının en çok okunan yazarlarından Etgar Keret, çocuklarına yeterince zaman ayıramayan ebeveynleri, çocukların gözünden anlatıyor. Keret’in çocukların hayal gücünü yücelttiği bu hikâye, incelikli mizahıyla kalpleri ısıtıyor.

Ülkesinde olduğu kadar uluslararası düzeyde de ilgiyle karşılanan İsrail (1967) doğumlu yazar, yazılarıyla The New York TimesLe MondeThe GuardianThe Paris Review and Zoetrope adlı yayınlarda yer aldı. Öyküleriyle pek çok kısa filme ilham olan yazarın metinlerinden uyarlanan bir kısa film, Amerikan MTV Ödülü'ne değer görüldü. Wristcutters (2006), eleştirmenler tarafından övgü topladı ve yine kısa öykülerinden esinlenilen $ 9.99, 2009'da uluslararası birçok ödüle layık bulundu. Kitap Yayıncıları Birliği Platinyum Ödülü'ne, Başbakanlık Ödülü'ne, Sinema Kültürü Ödülü'ne, The Jewish Quarterly Wingate Ödülü'ne (BM, 2008) ve St. Petersburg Halk Kütüphanesi En İyi Yabancı Kitap Ödülü'ne layık görülen Keret, aynı zamanda 2007 Frank O 'Connor Kısa Öyküler Dizisi Ödülü'nün de sahibidir. 2007'de Keret ve Shira Gefen imzalı Jellyfish ile Cannes Film Festivali Altın Kamera Ödülü'nü ve French Artists and Writers Guild En İyi Yönetmen Ödülü'nü kazandı. 2010 yılında Fransa'da Sanat ve Edebiyat Şövalyesi Nişanı ile onurlandırıldı. Kitapları pek çok dile çevrilmiş otuzu aşkın ülkede okurla buluştu. Keret halen Ben-Gurion Üniversitesi'nde ders veriyor.