Çocuklar İçin İstanbul

Yazar: Burçak Gürün Muraben -

Resimleyen: Uğur Altun -

Yaş Aralığı: 8 - 9 - 10 -

Türü: Gezi

128 sayfa
12,5x19,5 cm.
Enso Creamy
renkli resimli

1. Baskı: 2016

5. Baskı: 2019

ISBN: 978-975-07-3255-3

Barkod: 9789750732553

Galata Kulesi'nden Kapalıçarşı'ya, Süleymaniye'den
Prens Adaları'na... İstanbul'a bir de burdan bak!

Osmanlıların, maymunları dürbün niyetine kullandıklarını biliyor muydun? İlk vampir hikâyelerinden bazılarının Evliya Çelebi'nin kaleminden çıktığını? Peki, akide şekerinin bir tür anlaşmayı simgelediğini? Küçük gezginler için özenle hazırlanan eğlenceli bilmecelerle süslü bu kitapta, bunun gibi pek çok ilginç bilgi var!

Burçak Gürün Muraben'in İstanbul'a dair hikâyeleri, mitleri ve tarihsel gerçekleri masal gibi anlattığı bu rehber kitap, İstanbul'un hayat dolu sokaklarında gezen küçük okurlar için pratik ve ilginç bilgiler veriyor; şehrin sırlarını fısıldıyor.

1964 yılında İstanbullu oldu. İlkokul dönemini Ankara’da, yaz tatillerini Maraş ve Adana’da geçirerek büyüdü. Boğaziçi Üniversitesi’nde siyaset bilimi okudu. Gazetelerde, film ve tekstil şirketlerinde, AÇEV’de yöneticilik yaptı. Klasikleri okumak için Rusça öğrendi. Aborijinleri ve kıtanın kıpkırmızı merkezini merak edip Avustralya’ya geldi. Pepo Şapkaları’nın kurucusunun torunuyla evlendi, iki çocuğu oldu. Çocukları ve onların arkadaşları da biraz İstanbullu olsun diye Can Çocuk Yayınları’ndan çıkan İstanbul for Kids ve Çocuklar İçin İstanbul kitaplarını yazdı. Şimdilerde “Çokkültürlü Anadolu” isimli bir sivil toplum kuruluşunu yönetiyor.