Yazar: Şeyhmus Diken -

Resimleyen: Claude Leon -

Yaş Aralığı: 8 - 9 - 10 -

Türü: Masal

64 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 2014

3. Baskı: 2018

ISBN: 978-975-07-2162-5

Barkod: 9789750721625

“Günlerden bir gün; o eski ve öfke kusan dağın, zincirlerle bağlı ejderhasının, dağ kadar eski nehrin ve dağın ejderhasının öfkesinin oluşturduğu taşlardan yapılmış şehrin bulunduğu bölgeye daha önce hiç yolu düşmemiş bir gezginin yolu düşmüş.”

Surlarla çevrili Diyarbakır’a ait, sözlü anlatım ile aktarılan söylence ve masalları ustaca bir kurguyla anlatan yazar, yöreye özgü dil ve söyleyişleri de aktarmayı ihmal etmiyor.

Diyarbakır Suriçi’nde doğdu. Liseye kadar olan eğitimini Diyarbakır’da, üniversiteyi Ankara’da Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde tamamladı Türkiye Yazarlar Sendikası üyesi ve Uluslararası PEN Yazarlar Örgütü Türkiye Merkezi’nin Diyarbakır Temsilcisi’dir. Şiirsel metinlerden oluşan 13 şiiri Amerika Birleşik Devletleri’nin Los Angeles şehrinde yaşayan Dîyarbakırlı Ut sanatçısı Yervant Bostancı tarafından bestelenip “Taşlar Şahit” ismiyle müzik cd’si yapıldı. “Diyarbekir Hikâyeleri” oyunu İmgesel Düşler Tiyatro Topluluğu tarafından oyunlaştırıldı. Yayımladığı kitaplarından bazıları Fransızca, İngilizce, Almanca, Bulgarca ile Kürtçeye çevrildi.