Ramona'nın Dünyası

Yazar: Beverly Cleary -

Resimleyen: Alan Tiegreen -

Çeviren: Ceylan Harman -

Yaş Aralığı: 8 - 9 - 10 -

Türü: Roman

152 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 2005

5. Basım: 2019

ISBN: 978-975-07-0451-2

Barkod: 9789750704512

Ramona’nın maceraları devam ediyor...

Ramona bu sene dördüncü sınıfta. Her şeyin yolunda gideceğinden hiç kuşkusu yok. Öğretmeni, Ramona’nın yazısından çok memnun. Yeni doğan kız kardeşi Roberta’dan sonra Daisy adında çok iyi bir de arkadaş edindi Ramona. Evet, her şey yolunda görünüyor, ama Ramona dördüncü sınıfın zorluklarının henüz farkında değil. Okulda yazım kurallarını daha iyi öğrenmesi, evde küçük kardeşine

örnek olması gerekecek. Çevresi yazım kurallarını ezbere bilenlerle doluyken, herkes ablası Beezus’u ne kadar sorumluluk sahibi bir kız diye övüp dururken, belli ki, hayat Ramona için hiç de kolay olmayacak. İşin içinde yanlış yapmak da var. Hatasız olmak neden bu kadar zor? İlle de kusursuz olmak mı gerekiyor?

Amerika Birleşik Devletleri’nin en popüler yazarlarından Beverly Cleary, Oregon’un McMinnwille kentinde doğdu. Altı yaşına kadar çiftlikte yaşadı. Üniversite öğreniminden sonra, Washington’da bir çocuk kütüphanesini yönetti. Çocuk ve gençlik romanları yazmaya başladı. Yeni yetişen kuşakların belleğinden silinmeyecek olan küçük kahramanı Ramona Quimby’yi yarattı. Onunla birlikte Henry Huggins, Ellen Tebbits, Otis Spofford, Beezus, Ribsy, Socks, Ralph Mouse gibi başka roman karakterlerini yaratan yazar, Amerika’da sayısız ödül aldı. Çocuk edebiyatına yaptığı katkılar nedeniyle de 1984 yılında John Newbery nişanıyla ödüllendirildi.