Ramona ile Babası

Yazar: Beverly Cleary -

Resimleyen: Alan Tiegreen -

Çeviren: Burçin Karamercan -

Yaş Aralığı: 8 - 9 - 10 -

Türü: Roman

124 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 2004

4. Baskı: 2018

ISBN: 978-975-07-0452-9

Barkod: 9789750704529

Ramona, yedi yaşında bir kızdır. Annesi, babası, ablası Beezus, bir de yaşlı kedileri Puşu Puşu ile birlikte yaşamaktadır. Babasının işten ayrılması tüm aileyi mutsuz etmiştir. Küçük kız onları yeniden mutlu etmek için para kazanmaya karar verir ve televizyon reklamlarındaki çocukları taklit etmeye başlar.

Üç kitaptan oluşan Ramona dizisi, yaratıcılığı,sevdikleri için mücadele etmeyi ve girişimciliği özendirmenin yanı sıra, özgüvenin ve kendini tanıma sürecinin gelişimini destekleyerek mizah ve edebiyatı başarıyla bir araya getiriyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin en popüler yazarlarından Beverly Cleary, Oregon’un McMinnwille kentinde doğdu. Altı yaşına kadar çiftlikte yaşadı. Üniversite öğreniminden sonra, Washington’da bir çocuk kütüphanesini yönetti. Çocuk ve gençlik romanları yazmaya başladı. Yeni yetişen kuşakların belleğinden silinmeyecek olan küçük kahramanı Ramona Quimby’yi yarattı. Onunla birlikte Henry Huggins, Ellen Tebbits, Otis Spofford, Beezus, Ribsy, Socks, Ralph Mouse gibi başka roman karakterlerini yaratan yazar, Amerika’da sayısız ödül aldı. Çocuk edebiyatına yaptığı katkılar nedeniyle de 1984 yılında John Newbery nişanıyla ödüllendirildi.