Şeker Kız ve Büyülü Elma

Yazar: Seza Kutlar Aksoy -

Resimleyen: An-Su Aksoy -

Yaş Aralığı: 7 - 8 - 9 -

Türü: Roman

80 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 2010

6. Baskı: 2017

ISBN: 978-975-07-1167-1

Bir ısırık yeter…

"İnsanın kafası bir kez karıştı mı, her şey birbirine karışır. Elmalarla babaanneler, masallarla düşler, sonra göğüsler, çilekler, solucanlar, caretta carettalar, tohumlar, inekler ve daha neler de neler!" diyor Şeker Kız... Bambaşka bir hayal dünyası var Şeker Kız’ın: Elmalarla, zeytinlerle konuşuyor; tavukların sırtına binip oradan oraya koşturuyor; hani neredeyse masalların içinde yaşıyor. Bir taraftan da altın için kesilen zeytin ağaçlarına, yol yapılacak diye yeşil otlakları yok edilen ineklere ve hormonlu meyvelere üzülüyor.

Seza Kutlar Aksoy'un sıra dışı kahramanı Şeker Kız’ın farklı bakış açısıyla aktarılan serüvenler, çevre ve doğayı koruma bilinci kazandırıyor küçük okurlara: Meyve sevmeyen küçük kızın  hormonsuz bir elmayla hesaplaşmasıyla başlayan macera, Ege’nin tarihi coğrafyasına kadar uzanıyor

Otuz yılı aşkın süredir çocuklar ve gençler için öyküler, romanlar yazan Seza Kutlar Aksoy, İstanbul Üniversitesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne bir süre devam etti. Bir öyküsü oyunlaştırılıp Tiyatrom grubu tarafından sahnelendi. 2000 yılında, TRT Türkiye’nin Sesi Radyosu’nun yurtdışı yayınlarında, “Memo’nun Serüvenleri” adlı arkası yarın programı on bölüm olarak yayınlandı. Bazı sivil toplum örgütlerinin çocuk birimlerinde çalıştı. Kitapları pek çok ödüle değer görüldü. Tomurcuk ve Pembe Kedi adlı romanı TEDA Projesi kapsamında Almancaya çevrilerek Almanya’da yayımlandı. Aynı kitap, 2010 yılında, Mısır’da, Arapça olarak yayımlandı. Yazar, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği tarafından 2011 Uluslararası ALMA Ödülleri (Astrid Lindgren Memorial Award) Türkiye adayı seçildi. Türkiye Yazarlar Sendikası, Uluslararası PEN ve Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği üyesidir.