Gökyüzü Prensi Po ile Küçük Kız

Yazar: Betül Tarıman -

Resimleyen: Uğur Altun -

Yaş Aralığı: 5 - 6 - 7 -

Türü: Öykü

48 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
renkli resimli

1. Baskı: 2014

2. Baskı: 2016

ISBN: 978-975-07-1861-8

Barkod: 9789750718618

Sınıflar

Rüzgârın kanadında yolculuk...

Gökyüzündeki evinde, annesinden dinlediği uzak diyarları merak ederek yaşayan, kocaman bir bulut olma hayaliyle büyümeyi sabırsızlıkla bekleyen bulut Po ile tıpkı onun gibi bir an önce büyüyüp uzaklara gitmek isteyen küçük, çilli kız Amaya’nın yolları rüzgârlı bir günde kesişir. Po ve Amaya'nın gökyüzünü dolanan öyküsü işte böyle başlar!

Önce doğanın bütün güzelliğini sergilediği yerlerin üzerinden geçerler, sonra yolları çevrede birkaç ağaçtan başka hiçbir doğal güzelliğin bulunmadığı bir yere düşer. Po, buraya yağmur yağdırmak ister ama henüz o kadar büyümemiştir... İşte bu sırada Amaya’nın aklına harika bir fikir gelir! Betül Tarıman’ın "rüyaya kaçan çocuklar"a ithaf etiği bu güzel öykü, kalbi dostlukla atan, uzaklar kadar sorunları çözmeyi de merak eden bütün çocuklar için.

Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü’nü bitirdi. Pek çok dergide şiirleri ve yazıları yayımlandı. Kurduğu şiir atölyesinde şiir çalışmalarını sürdürdü. Kastamonu’da şair ve yazar Rıfat Ilgaz anısına, 2001 yılından bu yana şiir dalında verilen Şiir Ödülü’nün kurucusu oldu. "Toplu Fotoğraflar" adlı bir dergi çıkardı. Safranbolu 6. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nde Tarihin Gölgesinde Bir Kent Masalı adlı belgesel film projesiyle ödül aldı. Kastra Komnenüs’te Bir İkindi Vakti adlı bir belgesel film projesi daha olan şair, “Edebiyatımızda Oğuz Atay” konulu bir sempozyum düzenledi. “Kastamonu’da Kadınlar Edebiyatla Buluşuyor” adı altında mahalleli kadınlarla öykü ve şiir atölyeleri düzenledi. I. Oğuz Atay Öykü Ödülü’nün gerçekleştirilmesine katkıda bulundu. 2005 yılında Necatigil Şiir Ödülü’ne değer görülen şairin çocuklar ve yetişkinler için yirmiye yakın kitabı bulunuyor.