Kılçık Uçurtma

Yazar: Handan Durgut -

Resimleyen: Sedat Girgin -

Yaş Aralığı: 10 - 11 - 12 -

Türü: Roman

208 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
renkli resimli

1. Baskı: 2011

9. Baskı: 2018

ISBN: 978-975-07-1355-2

Barkod: 9789750713552

Sudan çıktı bir balık!

Merak ettikçe merak eden tuhaf mı tuhaf bir uçurtmanın... Yok, bir balığın... Hayır, hayır! Bir Uçurtma balığının hikâyesi bu! "4 yaşından beri gözlüklü, 4 yaşından beri elinden kalem eksik olmayan bir okur-yazar”dan, Handan Durgut'tan çocuklara eğlenceli bir yolculuk!

Uçurtma balığının bütün bildiği, Zeugma’ya gelenlerden duydukları ve Okeanos’un anlattıklarıyla sınırlıydı. Bir gün Fırat’tan çıktı, gökyüzüne yükselip yeryüzüne bakmaya başladı, Kılçık Uçurtma oldu adı! Rüzgâr esti, o gezdi; merak ettikçe öğrendi, öğrendikçe merak etti ve gördüğü her şeyi çocuklar için seyir defterine kaydetti. Kılçık Uçurtma’nın gözünden ülkemizin her ili ve bölgesi coğrafi, tarihi ve toplumsal özellikleriyle aktarılıyor. Bu neşeli yolculuğa Sedat Girgin’in resimleri eşlik ediyor.

1961'de İstanbul'da doğdu. Ekonomi ve felsefe eğitimi aldı. Okuryazar olarak çalıştı. Reklam ajanslarında metin yazarlığı, gazetede redaktör/düzeltmenlik, yayınevinde editörlük yaptı. Emekli olduktan sonra da okuryazarlık mesleğine devam ediyor. Çocuklar için hazırlanan Küçük Vatandaş adlı kitap, basımı yapılan ilk çalışması oldu. Can Çocuk'tan yayımlanan Denize Düşen Yıldız, Kılçık Uçurtma, Paprika ve En Güzel Bir Yer adlı çalışmalarının yanı sıra yetişkinler için de kitaplar hazırladı. Bunların çoğu Memet Fuat'ın kitaplığında bulunan defter, mektup ve dosyaların inceleme, araştırmasıyla ilgili. Son yayımlanan kitabı da bunlardan biri: Nâzım'ın Cep Defterlerinde Kavga, Aşk ve Şiir Notları. Şu anda gene çocuklar için Anadolu arkeolojisini anlatan, bir geminin seyir defteri ile yalnızlık, arkadaşlık temalarını işleyen ve bir çocuk ile bir dervişin dostluğunu hikâye eden üç yolculuğun izini sürüyor.