Nemik ile Onbaşı

Yazar: Aydın Özakın -

Resimleyen: Mustafa Delioğlu -

Yaş Aralığı: 9 - 10 - 11 -

Türü: Roman

104 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
siyah-beyaz resimli

1. Baskı: 2000

4. Baskı: 2018

Fiyatı: 14,00 TL

ISBN: 978-975-510-955-8

Barkod: 9789755109558

Hayallerin kadar varsın,
Hayal ettikçe başaracaksın!

Doğuştan ayakları tutmayan, yalnızlığa itilmiş küçük bir kız olan Nemik'in mutluluk kaynağı kendine özgü basit ama doyulmaz oyunlarıdır. Bu oyunlardan biri, bitmez tükenmez yalnızlığında fark ettiği gizli bir yeteneğiyle hayat bulur. Kimseler inanmaz bu olağanüstü gücüne ama Nemik, çevresindeki cisimleri, canlıları gözleriyle büyütüp küçültebiliyordur!

Nemik bir gün yakaladığı iki karıncayı dövüştürmeye karar verir. Kavganın sonunda karıncalardan biri ayaklarını kullanamaz hale gelir ama küçük kız dersini alır: "Onbaşı" adını verdiği topal karıncayla kurduğu dostluk ona yaşam ve mücadeleyle ilgili pek çok şey öğretecektir...

Dünyanın bütün çocukları okusun diye yazan Aydın Özakın, Nemik ile Onbaşı'da, engelli bir çocuğun hayal gücünün zenginliğiyle hayata tutunma çabasını ve insanlararası iletişimde sevginin önemini vurguluyor. 

Mardin’de dünyaya geldi. Ülkenin geniş, aydınlık günlerinde şanslı bir eğitim olanağı buldu ve yoksulluk içinde eğitimini tamamladı. Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdikten sonra İçişleri Bakanlığı’nda yöneticilik görevine başladı. Kaymakamlık, müfettişlik, valilik yaptı. Şimdilerde emekli olan Aydın Özakın ülkesinin her tarafını sevgiyle, dünyanın önemli bir kısmını da merakla gezip görmüştür. Dünyanın bütün çocuklarını çok sevmektedir. Çok uzaklarda, Yeni Zelanda’da yaşayan bir torunu vardır. Dönünce torunu da okusun diye çocuk öyküleri yazmaktadır.