İLETİŞİM

Bize Yazın

Can Çocuk Yayınları’na kitap dosyasıyla başvurmak istiyorsanız:

* Dosyanız her şeyden önce öyküsüyle, kurgusuyla, anlatımıyla çocuklar için yazılmış edebi bir metin olmalı. Eğitsel, didaktik metinler değerlendirme dışıdır.
* Yayın kurulumuz yalnızca bitmiş dosyaları değerlendirir. Fikir, taslak, sinopsis, örnek bölüm şeklinde yollanmış dosyalar değerlendirmeye alınmaz.
* Dosyanızda adınız, iletişim bilgileriniz ve yaşamöykünüz mutlaka yer almalı. Daha önce yayımlanmış kitaplarınız ve/ya yazılarınız varsa, bu bilgileri eklemenizi de öneririz. Eğer dosya birden fazla kişi tarafından hazırlanmışsa, bu bilgiler her iki başvuru sahibi için de bulunmalı.
* Dosyanızın bir sayfayı geçmeyecek bir özetini eklemeniz, değerlendirme sürecini hızlandırır. Bu özetle birlikte dosyanıza ilişkin eklemek istediğiniz notları (hazırlık sürecinize ilişkin bilgiler, etkilendiğiniz eserler) yayınevimize iletebilirsiniz.
* Başvuruyu doğrudan yayınevine, posta ya da e-posta yoluyla yapmalısınız. Yayınevinin ve/ya çalışanlarının sosyal medya hesaplarından yapılan başvurular değerlendirmeye alınmaz.
* Dosyanızı cancocuk@cancocuk.com e-posta adresine gönderebileceğiniz gibi, şu adrese basılı bir şekilde de gönderebilirsiniz:

Can Çocuk Yayınları Tomtom Mah. Yeni Çarşı Cad. 74 Galatasaray 34430 İstanbul T: (0212) 245 82 92

* Gönderdiğiniz her dosyanın değerlendirilme süresi en az üç aydır. Dolayısıyla, başvurunuzu tek bir kitap dosyasıyla (roman, öyküler, şiirler gibi) yapmanızı öneririz. Birden fazla kitap dosyasıyla başvurmanız durumunda değerlendirme süresi dosya sayısına bağlı olarak uzayacaktır.
* Dosyalarınız tek bir kişi tarafından değil, bir yayın kurulu tarafından değerlendirileceği için, olumlu bir ilk değerlendirmeden sonra dosyanızın okunma süresi uzayabilir. Böyle bir durumda başvuru sahibi olası bir gecikmeden ötürü bilgilendirilir.
* Başvuru sürecinizle ilgili bilgi almak isterseniz cancocuk@cancocuk.com adresine yazabilirsiniz.
* Yayın kurulunun dosyaya ilişkin kararı yazara yazılı bir şekilde (e-posta, olmaması durumunda da postayla) bildirilir. Dosyanın yayın programına alınmaması durumunda, yayınevi tarafından dosyanın reddine ilişkin bir neden ya da eleştiri sunulmaz. Ancak yayın kararı alındığında, başvuru sahibi görüşmeye çağrılır.
* Yayınevimize gönderilen dosyalar iade edilmemekle birlikte, hiçbir şekilde üçüncü kişilerin eline geçmez. Yazıp resimlediğiniz bir kitabın tek dosyasını maket şeklinde göndermeniz durumunda ise, dosyanızda belirteceğiniz adrese karşı ödemeli olarak gönderimi sağlanacaktır.

Can Çocuk Yayınları’na illüstratör olarak ya da hazırladığınız bir dosyayla başvurmak istiyorsanız:

* Yetkinliğinizi, özgünlüğünüzü, üslup çeşitliliğinizi yansıtan bir potfolyoyu yayınevimize basılı olarak, e-posta yoluyla ya da dosyanıza ekleyeceğiniz bir CD’yle gönderebilirsiniz.
* Portfolyonuzu yüklediğiniz sosyal platformlar varsa (Behance, Instagram), onların linklerini de dosyanıza eklemenizi öneririz. Yayınevimiz, dijital ortamda değerlendirmekte zorlandığı bir dosyayla karşılaşırsa, başvuru sahibinden belli çalışmaların basılı hallerini rica edebilir.
* Dosyanızda adınız, iletişim bilgileriniz ve yaşamöykünüz mutlaka yer almalı. Çocuk kitapları alanına duyduğunuz ilgiye ilişkin birkaç cümle ve varsa, daha önce yayımlanmış ve/ya sergilenmiş çalışmalarınızı da dosyanıza eklemenizi öneririz.
* Hazırladığınız bir kitap dosyasıyla başvuruyorsanız bile, ilk maddede belirttiğimiz türde bir portfolyoyu, yetkinliğinizi daha iyi anlamamız için eklemenizi öneririz.
* Özel bir kitap dosyasıyla değil, illüstratör olarak genel bir başvuruda bulunduysanız, portfolyonuz arşivimizde güncel tutulur ve desen dilinize uygun bir proje olduğunda yayınevimiz sizle iletişime geçer.
* Yayınevimize gönderilen dosyalar iade edilmemekle birlikte, hiçbir şekilde üçüncü kişilerin eline geçmez. Yazıp resimlediğiniz bir kitabın tek dosyasını maket şeklinde göndermeniz durumunda ise, dosyanızda belirteceğiniz adrese karşı ödemeli olarak gönderimi sağlanacaktır.

Can Çocuk Yayınları’na çevirmen olarak başvurmak istiyorsanız:

* Çeviri alanındaki eğitiminizi ve deneyiminizi yansıtan (varsa, çevirdiğiniz ve yayımlanmış eserlerin bilgilerini de içeren) yaşamöykünüzü yayınevimize göndermeniz yeterlidir. Yayınevi uygun bir proje olduğunda sizle iletişime geçip, deneme çevirisi isteyecektir.
* Başvurunuzu yaparken, çevirdiğiniz bir metni ya da eseri yayımlatmak amacıyla yayınevimize göndermemenizi öneririz. Çünkü çeviri bir eserin yayın programına alınması ile o eser için hangi çevirmenle çalışılacağı birbirinden ayrı kararlardır.