Sezer ve Tozar // Ingvar Ambjørnsen’in Umulmadık Arkadaşları

Ingvar Ambjørnsen "Sezer ve Tozar" serisini yazmaya nasıl karar verdiğini anlatıyor:

"90’lı yılların ortasında, butik bir Alman yayıncı benimle iletişime geçti. Çocuklar için bir kitap serisi yazmayı düşünüp düşünmediğimi sordu. Asla istek üzerine yazmadığım için 'hayır' diye yanıtladım hemen. Ayrıca, çocuklar hakkında tek bir şey bilmiyordum! Yetişkinler için birçok roman ve öykü yazmıştım, gençler için de polisiye romanlar kaleme almıştım. Peki ya çocuklar? Kendi çocuğum yoktu, arkadaşlarımın da çocukları yoktu.

Fakat bir kedim vardı. Ben masamda düşünüp yazarken masaya uzanan tekir kedim... Sanırım her şey böyle başladı. Böyle olduğunu düşünmeyi seviyorum.

Kısa bir süre sonra, Roberto
(Sezer) adında zeki bir kediyle nazik ama kıt akıllı köpek Samson (Tozar) hakkındaki ilk öyküme başlayacaktım. Bu sırada, gerçek dünyada, butik Alman yayıncı iflas etti ve böylece, Samson ve Roberto (Sezer ve Tozar) Norveçli oldular. Norveçli yayıncım Cappelen Damm, bu iki arkadaşı kollarını açarak karşıladı.

Kendi içimdeki çocuğu bulabildiğim sürece, hiç çocuk tanımıyor olmamın önemli olmadığını, ilk kitabın yarısında anlamaya başlamıştım.

İlk kitap 'Çomar Amca’nın Mirası'nda, Sezer ve Tozar’la kalabalık, yoksul bir şehirdeki küçük bir barakada tanışıyoruz. Beş parasızlar ve karınları aç. Fakat bir gün, postacı gizemli bir mektup getiriyor. Kitaptaki bütün kahramanlar birer hayvan ve postacı da mektup okunurken orada olmayı isteyen meraklı, küçük bir domuz. Mektupta Tozar’a Körfez Pansiyonu’nun miras kaldığını öğreniyoruz. İki arkadaş buraya yürüyerek gidiyorlar. Ama şans bu ya, pansiyon harabeye dönmüş durumda! İlk kitapta, Körfez Pansiyonu yeni arkadaşların (mütevazı porsuk Şirin ve her işten anlayan su samuru Susam) yardımıyla  onarılıyor. Bu kitapta ayrıca ürkütücü bir hayalet hikâyesi, çalkantılı bir aşk, şair bir köstebek ve çok korkunç bir vergi tahsildarı da var.

Serinin ikinci kitabı 'Öfkeli Dostlar'da, arkadaşlarımızı kötü şöhretli karga-rock grubu ziyaret ediyor. Öfkeli Dostlar kasabada bir konser veriyor ve bu durum oteli yeniden harabeye çeviriyor.

Üçüncü kitapta, huysuz ve dindar bir İtalyan kunduz sıcak hava balonuyla otele iniş yapıyor. Bu sırada kasaba halkı kendini şerif olarak atayan bir manyakla cebelleşiyor!

Dördüncü kitap 'Kaptan Nero'da, ekibimiz yine karakteri kusurlu bir hayvanın tehdidi altında. Kaptan Nero, yetişkin edebiyatındaki Kaptan Nemo’nun abartılmış hali. Körfez Pansiyonu’na bir denizaltıyla ve son derece kötü niyetlerle geliyor. Bütün bu öykülerin kendine özgü gizemleri ve karmaşaları var, fakat hepsi barış ve armoniyle sonlanıyor.

Bu öyküleri yazarken, Körfez Pansiyonu’ndaki 3 numaralı odaya giriş yapıyorum; burada hep beni bekleyen bir çalışma masası ve kırmızı şarap var."  


Bu vesileyle, 2018 yayın döneminde iki kitabını sizinle buluşturduğumuz "Sezer ve Tozar" serisinin üçüncü ve dördüncü kitaplarını da 2019'da yayımlayacağımızın müjdesini verelim.


[Yazının kaynağı: cappelendamm.no // Çeviren: Tuğçe Özdeniz]

[İllüstrasyon: Per Dybvig ]

Yazıyı Paylaş