"Vahşi Şeyler"in yaratıldığı ev ziyarete açılıyor!

Maurice Sendak Vakfı (Maurice Sendak Foundation), 2012’de, 83 yaşında hayata gözlerini yuman yazarın evinin 2019’da ziyarete açılacağını duyurdu.

 

Vakfın başkanı Lynn Caponera konuyla ilgili konuşmasında, Sendak’ın ihtişama düşkün biri olmadığını özellikle vurguladı ve dinleyicilerle Sendak’a dair bazı anılarını paylaştı: “Çok iyi temizlik yapardı. İnsanları akşam yemeğine davet eder ve gelirken ne getireceklerini söylerdi. İhtişamı sevmezdi. Resim malzemeleri öyle lüks markalı olanlardan değildi, hâlâ çocukken kullandığı Rich Art markasının boyalarını kullanıyordu.” 

Maurice Sendak, 84. yaş gününden bir ay önce hayata veda edene kadar her sabah dokuzda uyanır, kek ve yeşil çay eşliğinde kahvaltısını yapardı. Sonra da mutfağının hemen yanındaki  atölyesine gider, mektuplarını okurdu. Bu iş bittikten sonra, sağlığına ve havaya hiç bakmadan, köpeğini bir saatlik yürüyüşe çıkarırdı. Yürüyüş dönüşünde de All My Children adlı diziyi izlerdi.

 

Dizi bitince, bir sonraki kek ve uyku molasına kadar, birkaç saatliğine atölyesine kapanır, akşam yemeğinden sonra da çalışmaya devam ederdi. Sıklıkla sabah üçe kadar atölyesinde olur, genellikle Mozart dinleyerek yazıp resim yapardı. Bir zamanlar çamaşır odası olarak kullanılan, mutfak ve atölye arasındaki küçük oda hâlâ CD’lerle (çoğu klasik müzik CD’si) dolu.

 

Her günü birbirinin aynıydı. Maurice Sendak’ın uzun seneler bakıcılığını üstlenen, aynı zamanda pek çok kitapta beraber çalıştığı yazar Arthur Yorinks, “Bu rutin sayesinde Sendak, yaratım sürecinin yol açtığı kaosun içine balıklama dalabiliyordu,” dedi. “Ve ona kek getiren bir sürü komşusu vardı,” diye ekledi.

 

Maurice Sendak’ın tablolar, oyuncaklar, seramikler, boyalar, çok sevdiği ve yaşamı boyunca topladığı Mickey Mouse temalı eşyalarla dolu evi gelecek sene her yaştan okur tarafından gezilebilecek, böylece Maurice Sendak’ın mirası hep canlı kalacak. 


[Haberin ve fotoğrafların kaynağı: New York Post]

 

 

 

 

Yazıyı Paylaş