Pluk ve Kırmızı Çekicisi // Tatlı ve Yaramaz

Geçen hafta Can Çocuk raflarında yerini alan, yayımlamaktan çok mutlu olduğumuz Pluk ve Kırmızı Çekicisi hakkında Hollanda Edebiyat Vakfı'nın sitesinde yer alan yazıyı sizinle paylaşıyoruz:


"Büyük ihtimalle, dünyada bir hamamböceğinin evcil hayvan olarak beslendiği tek kitap Pluk ve Kırmızı Çekicisi'dir. Utangaç, küçük Zaza, bir parça elma kabuğuyla birlikte, Annie M.G. Schmidt'in tüm çalışmalarındaki zıtlıkların sembolü olarak görülebilir. Schmidt'in kitaplarında her şey biraz daha farklı, biraz daha özgürdür.

Schmidt, çocukların, hayvanların ve tuhaf ama tatlı yetişkinlerin ikiyüzlülüğe ve burjuva saygınlığına karşı mücadele ettiği bir dünya yaratır; çok vahşi değil, saldırgan da değil, arkadaş canlısı ve eğlenceli bir dünya. Tıpkı bir şiirinde kendisini 'tatlı ve yaramaz' olarak tanımladığı gibi.

Pluk ve Kırmızı Çekicisi 1971 yılında yayımlanır yayımlanmaz Hollanda'da son derece popüler hale geldi. Çoğu kitapçının girişinde, Pluk ve kırmızı çekicisinin ahşap bir replikası vardı. Denemek için fazla büyük olanlar hayal kırıklığına uğradılar.

Pluk, küçük bir çekicisi olan bir çocuktur. Ebeveynleri yoktur. Bir evi de. Neyse ki  Güvercin Tombul Dollie ona yardımcı olur ve Kuleli Bina'nın kule odasının boş olduğunu söyler. Pluk bu binada yeni arkadaşlar edinir; Hamamböceği Zaza, Tombul Güvercin Dollie, Kitapçı Bay Pen, başa çıkılmaz, dağınık saçlarıyla Tepinen ailesi, Tahta Bacaklı Martı Karel, dünyanın en uzun atı Uzunat ve diğerleri... Birlikte, Üveyik Bahçesi'ndeki ağaçları ve hayvanları kurtarıp beton banklarla dolu modern bir park yapılmasına engel olurlar. Ve hep birlikte, nesli tükenmekte olan bir kuşu, Kıvırcık'ı, doldurulmuş kuşlar müzesinden kurtarırlar. Pluk ve Kırmızı Çekicisi, sizi şaşırtmaya ve sevindirmeye devam eden, büyüsünü asla kaybetmeyen o nadir kitaplardan."

Judith Eiselin[Yazının çevirisi: Tuğçe Özdeniz]

Yazıyı Paylaş