Quentin Blake'in En Sevdiği 10 Roald Dahl Karakteri | #2 ve #3 Bay ve Bayan Kıl

Quentin Blake'in en sevdiği Roald Dahl karakterlerine kaldığımız yerden devam ediyoruz. İkinci ve üçüncü sırada, Dahl'ın yarattığı en pis, en kötü karakterlerden Bay ve Bayan Kıl var:

"Nedendir bilmem, pasaklı, kötü huylu insanlar çizmek çok keyiflidir. Çok fazla eskiz yaptım ve sonra sil baştan başladım. Roald, hikâyede Bay Kıl'ın sakallarının bir fırçadan fışkırıyormuş gibi göründüğüne dikkatimi çekmişti. Sakalı doğru çizebilmek için birçok eskiz yapmam gerekti.

Bayan Kıl'ın 'hep başka yöne bakan' bir cam gözü vardı. İki farklı şey yapan gözler çizmek güzeldi.
 
Timsahta olduğu gibi, bir karikatür dünyasında olduğunuzu hemen fark ediyorsunuz ve yapmanız gereken, olanları göstermek. Roald 'O böyle düşündü,' 'Bu şöyle hissetti,' gibi kalıpları pek az kullanırdı. Dolayısıyla çizecekleriniz asla tükenmezdi. Kariyerime karikatürist olarak başlamış, dergi kapakları çizmiş ve öyle devam etmiştim, fakat  bu işi bir kitap aracılığıyla yapmak ilginçti.

Bence Bay Kıl daha saldırgandı, Bayan Kıl ise daha üçkâğıtçıydı. Bayan Kıl, Bay Kıl'a kurtlu spagetti yapardı; bir numaraydı bu, ama Bay Kıl'ın numaraları daha çarpıcı ve saldırgandı. Bayan Kıl'ın surat ifadeleri içtenpazarlıklıydı. Bay Kıl ise öfkeliydi. Kaşlar, bu ifadeleri anlatma konusunda  işimi kolaylaştırdı."

[Metin: Nicolette Davis / Çeviren: Tuğçe Özdeniz]

[Başlıktaki görsel: www.quentinblake.com]

Yazıyı Paylaş