Sıradaki kitabımız "Sıcacık Bir Yuva"nın yazarı Miriam Halahmy ile kırtasiye malzemeleri hakkında keyifli bir söyleşi

İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan gerçek olaylardan esinlenen yeni kitabımız Sıcacık Bir Yuva,  Ağustos ayında raflarda yerini alacak. Kitapta, tüm güçlüklere rağmen hayvanların yaşam hakları için mücadele eden cesur çocukların hikâyesi anlatılıyor.

Eserlerinde çocuklar ve gençler için farkındalık yaratan konulara değinen Miriam Halahmy'nin bugüne dek yayımlanmış dört romanı, üç şiir seçkisi ve eğitsel kitapları var. Miriam Halahmy PEN İngiltere aracılığıyla, kendi öykülerini yazmak isteyen mülteciler için yazı atölyeleri de düzenliyor.

Halahmy'nin yazarken kullanmayı tercih ettiği kırtasiye malzemelerinden bahsettiği söyleşisinden kısa bir bölümü sizin için Türkçeleştirdik:

"Gençler ve yetişkinler için roman, şiir ve çocuklar için öyküler yazıyorum. Kitaplarım 1990'dan beri yayımlanıyor, ayrıca yaratıcı yazma atölyeleri düzenliyorum. Gençlik romanım Hidden, Sunday Times tarafından haftanın kitabı seçildi ve Carneige Medal'a aday gösterildi, sahneye uyarlandı ve 2016 senesinin sonbaharında Amerika'da yayımlandı.

Yazılarımı her zamam mürekkepli kalemle yazarım çünkü yazımın silinmesinden, önemli bir şeyleri kaybetmekten korkarım. Keçeli kalemler ve Muji'nin mürekkepli kalemleri en sevdiklerim. Genellikle siyah ya da mavi mürekkepli kalemleri tercih ederim, bazen de yeşil ya da mor. Kalem ucunun kâğıt üzerinde kolayca hareket etmesi benim için önemli, bir de tutuşunun rahatlığı.

Defterlerimin çoğu ucuz olanlardan, çünkü en çok bu tür defterleri seviyorum. Bunlar genellikle küçük ve yanımda taşımaya elverişli oluyorlar. Çizgili defter tercih ediyorum, çizgilerin arasındaki mesafe ise çok açık olmamalı. Çizgiler konusunda haddinden fazla huysuzum! Her kitabımı yazarken yeni bir deftere başlarım, bu kez daha büyük defterler kullanırım. İnsanlar bana sert kapaklı, şık defterler hediye ediyor, onları da seviyorum ve tatile çıktığımda günlük olarak kullanıyorum.

Zarf tipi, düğmeli dosyalar da benim için vazgeçilmez. Bunları araştırma notlarımı, elde yazdığım bölümleri ya da kitabın tamamını saklamak için kullanıyorum. Karışmasınlar diye notları şeffaf dosyalara da koyuyorum. Dosya dolabımı da düzenli tutmak için klasörlere ihtiyacım oluyor. Ama evden uzakta olduğum günler, masam kelimenin tam anlamıyla kitap, kâğıt, şeffaf dosya ve kullanmadığım kalemlerden bir dağa dönüşmüş oluyor. Yazıcı kartuşu ve kâğıt konusunda hiç cimri değilim, çünkü işim için olmazsa olmaz bunlar. Müsveddeleri ise önemsiz notlar almak ve listeler yapmak için kullanıyorum."

Kaynak: paperspenspoets.co.uk

Yazıyı Paylaş