Roald Dahl'ın Mart Ayı

Roald Dahl, 1990'da hayata veda edene kadar 36 sene boyunca Great Misseden'daki evinde yaşamış, çocuk kitaplarının ve yetişkinler için kaleme aldığı öykülerin çoğunu bahçesine inşa etti "Yazı Kulübesi"nde yazmıştı. Dahl'ın hikâyelerinin pek çoğu Great Misseden'dan ve oranın doğasından izler taşır.

Roald Dahl müthiş bir doğa tutkunuydu; her mevsim doğada olup bitenleri heyecenla yakından takip ederdi. Kelebeklerin ve kurbağaların alışkanlıkları, kuşların renkleri ve şarkıları, kırlarda açan çiçek, bitkiler ve meyveler hakkında notlar tutardı.


İşte Roald Dahl'ın "mart" ayına dair gözlemleri:

"Mart ayını çok severim... Yaklaşan bahar mevsiminin ilk kıpırtılarıyla içim neşeyle dolar. Ayın ortasına doğru yeşil tomurcuklar açtıkça, çalılar açık yeşil, pudramsı bir tabakayla örtülür ve keçi söğütleri sarı polenle kaplanır. Çiğdemler çiçeklenir; hepsinden güzeliyse, yuva yapma mevsimi ciddi ciddi başlar... Şu budanmış kocaman porsuk ağacının tepesine yuvalarını yapan bir çift karatavuğu görebiliyorum... Asmanın dallarına kurumuş otları taşıyan ardıç kuşunu izliyorum... Ahşap kulübedeki küçük oyuğa girip çıkan bir çift mavi baştankara görüyorum... Bir çift kızılgerdan ise şu fundalığın altındaki toprak yığınına yosunlu bir yuva yapıyor...

Ay sonuna doğru, uğurböcekleri yine kanatlanıp uçmaya başlar. Dikkatli bakarsanız neredeyse hepsinin çift noktalı olduğunu görürsünüz. Tavus kelebekleri ve minik kaplumbağalar kış uykularından uyanıp erken açan çiçeklerin peşine düşerler... Yaban arıları ve balarıları da uyanır ve çiğdemlerin arasında polen aramaya koyulurlar..."


[Roald Dahl, Benek Tozu ve Diğer Müthiş Sırlar, Res. Quentin Blake, Çev. İpek Şoran]

Yazıyı Paylaş