Mutfakta neler oluyor? // Mark Twain'in başlayıp Philip Stead'in Twain'in taslakları üzerinden tamamladığı "Prens Oleomargarin'in Aşırılması" çok yakında raflarda!

Bir yanda koliler duruyor, bahar temizliğiyle beraber Can Çocuk arşivi düzenleniyor; bir yanda ise bahar kitapları baskıya hazırlanıyor.

Çok özel bir kitabı, Prens Oleomargarin'in Aşırılması'nı, sizinle harika bir formatta ve Kutlukhan Kutlu'nun çevirisiyle buluşturacağımız için heyecanlıyız.

1879 yılında bir akşam, Mark Twain küçük kızlarıyla otururken, kızlar babalarına bir hikâye anlatsın diye yalvarırlar. Twain de bunun üzerine, bir dergideki resimden yola çıkarak onlara fakir bir çocuğun, Johnny'nin hikâyesini anlatmaya başlar. Mark Twain daha sonra bu hikâye hakkında birtakım notlar da alır ama hikâye yarım kalır.. Ta ki, Berkeley'deki California Üniversitesi'nde yer alan Mark Twain arşivlerinde keşfedilip gün yüzüne çıkarıılana dek!

Bu notlar şimdi, yani bir asırdan uzun süre sonra, devamı getirilen bir hikâyenin temelini oluşturuyor. Caldecott Ödüllü yazar Philip Stead, elinde rehber olarak Twain'in taslaklarıyla, acaba Twain'in eserini tamamlasa ortaya nasıl bir şey çıkardı diye hayal ederek bir metin ördü. Erin Stead ise oyma, mürekkep ve kara kalem gibi teknikler kullanarak zarif, muzip ve son derece dokunaklı resimler yarattı.

Yazıyı Paylaş