David Walliams'tan yazmak isteyenlere ve çiçeği burnunda yazarlara tavsiyeler!

Geçen sene Büyükbaba'nın Müthiş Firarı, geçtiğimiz ay ise Dünyanın En Berbat Çocukları adlı kitaplarını yayımladığımız David Walliams, çocuk kitapları yazarlığının yanı sıra komedyen, oyuncu, senaryo yazarı, sunucu, aktivist ve BBC One'da yayımlanan ünlü bir yetenek yarışmasında jüri üyesi. Kitapları 53 dile çevrildi ve şimdiden İngiltere'nin en sevilen çocuk kitapları yazarları arasında.

İşte David Walliams'ın BBC Radio 1'da katıldığı bir programda, yazmak isteyenlere ve çiçeği burnunda yazarlara verdiği tavsiyeler:

1- Eğlencesine yazın.

"Ben kitaplarımı sadece çocuklar onları okurken eğlensin diye yazıyorum gerçekten. Her kitapta çocuklara illa bir ders vermek ya da kafalarını çok önemli temalarla doldurmak gerektiğine inanmıyorum."

2- Tanıştığınız herkesten ilham alın.

Hem Büyükbaba'nın Müthiş Firarı'ndan hem de Dünyanın En Berbat Çocukları'ndan tanıdığımız Raj karakterini, David Walliams'ın yaşadığı sokaktaki bir dükkân sahibinden esinlenerek yarattığını biliyor muydunuz? Gerçi Walliams kendisine bu gerçeği asla söylememiş.

"Yazarken komik durumlar yaratmak harika bir şey. Ve bu durumları her zaman tanıdığınız ya da tanıştığınız insanlarla kurgulayabilirsiniz."

3- Başarının gerçekten ne anlama geldiğini kavrayın.


"Başarılı olmak harika bir his, ama bilirsiniz işte, rakamlar, veriler... Ama sokakta birinin sizi durdurup yaptığınız şeyi sevdiğini söylemesinden daha güzel bir şey yoktur. Özellikle de yetişkinlerin 'Çocuğum sizin kitaplarınızla tanışana kadar hiç kitap okumazdı!' demesi. Bunu duymak öyle güzel ki."


4- Yapıcı eleştirilere açık olun.

"Geribildirimlere açık olmak ilerlemenin püf noktalarından biridir; her meslekte bu böyledir, ama bir yazar olarak kitabınızı eleştiren kişinin kitabı gerçekten okuduğunu bilmek istersiniz."


5- Korku da iyidir.

"Korku iyidir, öyle değil mi? Çocukken Doktor Kim'i izlerken biraz korkardım ve bu hoşuma giderdi. Roald Dahl'ın kitapları da öyledir ya."Yazıyı Paylaş