Nefes Almadan

Yazar: Gerard van Gemert -

Resimleyen: Mark Janssen -

Çeviren: Lale Şimşek Çalışkan -

Yaş Aralığı: 10 - 11 - 12 -

Türü: Roman

160 sayfa

12,5 x 19,5 cm

Enso Creamy

renkli resimli

1. Baskı: 2021

ISBN: 978-975-07-5132-5

Barkod: 9789750751325

Joey ve arkadaşları sahada maç yaparken, tanımadıkları bir çocuk kenarda oturmuş, onları izlemektedir. Joey onu maça davet edince çocuğun adının Adil olduğunu, sahanın yakınındaki Sığınmacı Merkezi'nde yaşadığını öğrenirler. Çok geçmeden, Adil'in müthiş yetenekli olduğu ortaya çıkar. Fakat Joey'nin arkadaşlarının çoğu Adil'le ilgili önyargılıdır. Çocuğun onlarla vakit geçirmesine ve kendi futbol kulüplerinin altyapısına katılmasına sıcak bakmazlar. Joey, Adil'le arkadaşlık etmeye başlayınca, o ve ailesinin Suriye'den aylar süren yolculukları hakkında daha çok şey öğrenir ve yeni arkadaşının yaşamak zorunda kaldıklarına çok üzülür. Önyargıları yıkmak hiç de kolay olmayacaktır. Fakat Joey, Adil'i takıma kazandırmaya kararlıdır.


Nefes Almadan mülteciler, ırkçılık, daha iyi bir yaşam umudu ve sporun birleştirici gücü hakkında sürükleyici bir hikâye.

1964 yılında Hollanda’nın Weesp kasabasında doğdu. Spor konulu birçok çocuk kitabı kaleme aldı. Başta futbolla ilgili hikâyeler yazdı, çünkü futbol oynayarak büyümüştü.  “The Soccer Gods” ve “Kief the Goal-Getter” adlı sevilen kitaplarının ardından, hokey oynayan kızlarının ısrarıyla hokey konulu “The Hockey Twins”i kaleme aldı. Gerard van Gemert evli ve dört çocuk babasıdır.