Sihirli Mozart

Yazar: Göknil Özkök -

Resimleyen: Kutlay Sındırgı -

Yaş Aralığı: 9 - 10 - 11 - 12 -

Türü: Biyografi

184 sayfa
12,5x19,5 cm
Enso Creamy
renkli resimli

1. Baskı: 2006

25. Baskı: 2020

ISBN: 978-975-07-0617-2

Barkod: 9789750706172

Çünkü müzik bir sihirdir!
Gerçek bir masal kahramanı: Mozart!

Mozart’ın büyüdüğü eve gitmek, o evdeki müzikli toplantılara, ailesiyle çıktığı seyahatlere katılmak ister misiniz? Saraylardaki konserler, mektuplar, ailesi, arkadaşları...

Göknil Özkök, Mozart'ın yaşamını çocuklar için bir masala dönüştürüyor! Sihirli Mozart, büyük bestecinin çocukluğunu ve gençliğini anlatıyor; dehanın büyük eseri “Sihirli Flüt”ün kazandığı başarıyla son buluyor. "Bir gün, bir yerlerde onun müziğini duyduğunuzda, yıldızlardan bize çocuksu bir kahkaha attığını düşleyin. Mozart aramızda değil. Ama müziği çalındıkça ve dinlendikçe, bizimle yaşamaya devam edecektir" diyor Göknil Özkök.

İstanbul’da doğan Göknil Özkök, 1989’da İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda başladığı viyola eğitimini 1999’da tamamladı. Mezun olduğu yıl katıldığı Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’ndaki görevini 2012’ye dek sürdürdü. Almanya’da başlayan yüksek lisans eğitimini MSGSÜ Devlet Konservatuvarı’nda tamamladıktan sonra, aynı konservatuvarda öğretim görevlisi olarak viyola eğitmenliğine başladı. 1997’den bu yana yurtiçi ve yurtdışında resital, oda müziği ve orkestra konserleri vermeyi sürdürüyor. Edebiyata küçük yaşta, gazeteci-yazar olan dedesi sayesinde adım atan Özkök, ilkokul yıllarından itibaren yazdığı çeşitli hikâyeler, denemeler ve kısa oyunların ardından, ilk biyografik romanı Sihirli Mozart’la yazın yaşamına başladı. Aynı kitaptan oyunlaştırdığı Mozart Küçük Dâhi: Gençlik Müzikali, İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin 2013-2014 sezonunda sahnelendi. Klasik müzik bestecilerinin yaşamlarını konu alan biyografik romanlarının dışında ilk okuma kitapları da yazan Özkök, konserler vermeye ve MSGSÜ Devlet Konservatuvarı’ndaki viyola eğitmenliğine devam ediyor. Kızı Yaz’la İstanbul’da yaşayan yazar, farklı yaş grupları için yeni öyküler, romanlar kaleme alıyor.